ЖЛЪЧНОКАМЕННА БОЛЕСТ
Жлъчнокаменната болест е често заболяване, което налага провеждането на оперативна интервенция. Заболяването засяга и двата пола, но се наблюдава по-често при жени в репродуктивна възраст. Често първите симптоми се проявяват след бременност или при жени в средна възраст. Лапароскопската операция е признат „златен стандарт“ в лечението на тази болест дори при усложнени форми като възпаление, фистулизиране, механичен иктер и други.
Какви са симптомите? Честа тежест в дясното подребрие. Болки след прием на мазни храни с опасващ характер към гърба и дясното рамо. Често болката е локализирана в горния етаж на корема и наподобява гастрит и язвена болест. Нерядко при усложнеите форми се наблюдава гадене, повръщане, повишаване на температурата, пожълтяване по склерите на очите и кожата.
Какви са опасностите? Опасностите са свързани с поява на усложнения на заболяването – остро възпаление на жлъчния мехур; развитие на механична жълтеница; остър панкреатит; фистула между жлъчния мехур и съсден орган; рак на жлъчния мехур и др.
Какво трябва да се направи? При съмнение или установено заболяване, задължително трябва да се осъществи консултация със специалист и провеждане на изследвания! В никакъв случай не бива да се прибягва към самолечение, което би могло да доведе до поява на усложнения и ситуации заплашващи живота на пациента. Уместно е пациентите да се обърнат към специалист гастроентеролог или хирург занимаващ се със заболявания на жлъчно-чернодробната система. Ехографията е основен метод на изследване с който може да се установи наличието на жлъчнокаменна болест и нейни потенциални усложнения. Кръвните изследвания могат да са полезни при съмнение за възпаление, остър панкреатит, механична жълтеница. При всички усложнени форми на болестта е препоръчително провеждането на Компютърна томография или Магнитно-резонансна томография за дефинирането им.
Оперативно лечение. Всички пациенти със симптоматична жлъчнокаменна болест – жлъчнокаменна болест придружена от оплаквания, са индицирани за оперативно лечение. В наши дни, дори хора, при които по друг повод са открити камъни в жлъчния мехур са показани за оперативно лечение поради опасността от бъдещи усложнения. Всички усложнени форми на заболяването са показани за провеждане на оперативна интервенция. Лапароскопската операция е “Златен стандарт”! дори при усложнени форми на заболяването.
При неусложнени форми на болестта операцията е свързана с много нисък периоперативен риск – в моята практика – под 1% риск от хирургични усложнения и 0% риск от фатален изход свързан с хирургичната техника. Въпреки това, основните рискове са асоциирани с придружаващи заболявания – сърдечно-съдови, белодробни, напреднала възраст.
Предходни коремни оперативни интервенции не са противопоказания за лапароскопска операция. Във всеки конкретен случай е необходимо да се подходи индивидуално.
Усложнена жлъчнокаменна болест.
Тя е обект на лапароскопска операция като метод на първи избор. Дори при случаи на тежко възпаление, абсцес на черния дроб, фистулизиране към съседен орган или механична жълтеница могат да бъдат лекувани с методите на миниинвазивната хирургия. Моето желание е да се справя с усложненията като причиня минимална хирургична травма на пациента, скася болничния престой и редуцирам рисковете от хирургични усложнения. От изключително значение в тези случаи е персоналният опит на хирурга. До момента имам извършени над 1000 лапароскопски операции върху жлъчния мехур и усложнена жлъчнокаменна болест. Другият важен фактор е възможността за извършване на ендоскопски инвазивни процедури, което дава възможност за миниинвазивно повлияване на случаи асоциирани с механична жълтеница и усложнения свързани с жлъчните канали.
Дори при необходимост от извършване на отворена операция, опитът на хирурга в жлъчно-чернодробната и панкреатична хирургия е от изключително значение!
При необходимост и въпроси, моля не се колебайте да се свържете с мен за консултация или второ мнение!